Variant5 Cup 2012 Review

Изминалите почивни дни се проведоха състезанията за традиционната купа „Вариант 5” 2012. И тази година, проявата на едноименния ни клуб имаше удоволствието да организира силно международно състезание, където състезатели от цяла България и 11 страни премериха сили на четири дистанции – one-man-relay, спринт, средна и дълга дистанция, като последния старт носеще точки за Световната ранглиста.

Времето, атмосферата и финалните арени бяха невероятни и хората, които бяха само зрители също имаха възможността да се насладят на почивката си. В района на финала всеки ден бяха организирани игри за децата, които бяха толкова интересни, че и по-големите се редяха на опашка да се включат.

Първият старт – One-man-relay, беше организиран до с. Зелена морава. Техническият ръководител беше построил доста бързи маршрути, с което битката във всички групи стана много оспорвана. Победители в елитните групи станаха Наталия Димитрова (Академик Варна) и Simion Suciu (Румъния) съответно при жените и мъжете. Второто място при М21Е остана за нашия състезател Иван Сираков, в същата група Валентин Паскалев се нареди 5ти. При юношите Александър Александров (Вариант5 Търговище) се пребори за 2ро място, а в същата възраст, но при момичетата Полина Ганева (Вариант5) зае 3то място. Братята Мариян Начев и Даниел Начев също заеха 3ти места във възрастовите си групи – Мъже-14 и Мъже-12.

Вторият старт – Спринтът, се проведе до село Вардун, където организаторите от Вариант5 предложиха маршрути в много приятна горска част, заедно с откритите площи около нея. Отново отлична организация на финалната арена, с видими контролни точки, където можеха да се видят в действие както елитните състезатели, така и най-малките и ветераните. Победител при Мъже-Елит стана Иван Сираков (Вариант5), а при Жени-Елит – Антония Григорова-Бургова (Александър Логистикс Сф). При 14-годишните нашите състезатели бяха на високо ниво и заеха 2ро и 3то място – съответно Арман Топчу при момчетата и Цвета Илиева при момичетата. При Мъже-60 годишни Йордан Симов (Вариант5) остана на 2ро място, като отстъпи само на председателя на Българска Федерация по Ориентиране – проф.Атанас Георгиев. Отвореният-къс маршрут беше спечелен също от наш състезател – Стилиян Панчев.

Третият старт – Средната, организаторите ни прехвърлиха на район в близост до с. Черковна. Отново гора с добра проходимост и приятна за бягане, като краят на всички маршрути беше по откритите площи водещи към финалната арена. Победител при Мъже-Елит стана Кирил Николов (Бегун Варна), а Иван Сираков (Вариант5) този път остана на 3та позиция, като беше изпреварен и от Ionut Zinca (Румъния) с 9 секунди. В Жени-Елит Антония Григорова-Бургова повтори победата си от предния ден и се наложи над Наталия Димитрова (Академик Варна) и Лилиана Гоцева (Младост Благоевград). Цвета Илиева (Вариант5) отново се нареди на 3то място при 14-годишните момичета. Победители в своите групи станаха Веселин Минев (при Мъже21Б) и Радмила Сапунджиева (Жени-40), а при Мъже-45 Емил Димитров остана на 3то място.

Четвъртият старт беше кулминацията на 4-дневните международни състезания за купа „Вариант5” 2012 – Дълга дистанция до село Кестенево. Стартът носеше точки за Световната ранглиста в елитните групи, а и наградите при тях бяха доста атрактивни – 600лв, 250лв, 100лв съответно 1во, 2ро и 3то място за всяка от двете групи, както и изключително красиви и големи купи. Районът на състезанието беше с доста добра проходимост и видимост и предполагаше бързо бягане, но всяка, дори и малка грешка костваше ценно време на състезателите, които се борят за челно класиране. С много силно бягане победител при Мъже-Елит стана Кирил Николов (Бегун Варна), като остави зад себе си отново румънецът Ionut Zinca и нашият състезател Иван Сираков, който беше победител в ранговата дълга дистанция през 2011. При Жени-Елит победителка стана Наталия Димитрова (Академик Варна), следвана от Антония Григорова-Бургова (Александър Логистикс СФ) и Елеонора Николова (Узана Габрово). Цвета Илиева (Вариант5) отново се пребори за 3та позиция при 14-годишните момичета, докато Александър Александров (Вариант5) пък успя да се качи на второто стъпало от стълбичката при 16-годишните момчета. Радмила Сапунджиева зае 2ро място при Жени-40, Емил Димитров този път зае 1ва позиция при Мъже-45, а Стилиян Панчев отново спечели отворения-къс маршрут.